İkinci Dünya müharibəsində həlak olmuş, Moldovada məzarları tapılan 206 azərbaycanlının adı açıqlanıb.
APA-nın xəbərinə görə, itkin düşmüş hesab olunan 223-cü milli atıcı diviziyanın üzvü olan 206 azərbaycanlının təvəllüdü, rütbəsi, dəfn olunduğu məkanlar da məlumdur.
APA 206 azərbaycanlının adı, doğum-ölüm tarixləri, dəfn olunduqları haqda məlumatı təqdim edir:
Sıra nömrəsi |
Rütbəsi |
Adı, soyadı, atasının adı |
Doğulduğu yer |
Doğum və ölüm tarixi |
Dəfn yeri |
|
||||||||
1. |
Çavuş |
Matveyev Valentin Fyodoroviç |
(Bakı) |
1919 - 1941 |
Kişinyov |
|
||||||||
2. |
Baş texnik-leytenant |
Mixels Valeriy Borisoviç |
(Bakı) |
1923 - 1944 |
Belçı. |
|
||||||||
3. |
Mühəndis-kapitan |
Mustafabəyli Ədhəm Hacıbəy oğlu |
(Bakı) |
1906 - 1944, |
Tiraspol. |
|
||||||||
4. |
Sıravi |
Rubanov İvan Pavloviç |
(Bakı) |
1903 –1944, |
Tiraspol. |
|
||||||||
5. |
Sıravi |
Yusibov Aslan |
(Bakı) |
1918 – 1944, |
Bender. |
|
||||||||
6. |
|
Abbasov Əziz Qulam oğlu |
(Masallı, Şaturoba) |
1922 – 1944, |
Bender. |
|
||||||||
7. |
|
Əliyev Ziyadxan |
|
1917 – 1944, |
Bender. |
|
||||||||
8. |
Kiçik leytenant |
Petunin Pavel Qriqoryeviç |
|
1918 - 1944 |
Bender. |
|
||||||||
9. |
Sıravi |
Əliyev Allahverdi Heydər oğlu |
(Cəbrayıl, Aşağı Veysəlli) |
05.07.1944 |
Butor kəndi, Qriqoriopol rayonu. |
|
||||||||
10. |
Sıravi |
Əliyev Bəşir Ağababa oğlu |
(Bakı) |
18.04.1944 |
Butor kəndi, Qriqoriopol rayonu. |
|
||||||||
11. |
Kiçik çavuş |
Əliyev Camal Nəsib oğlu |
(Goranboy) |
1900 – 1944 |
Butor kəndi, Qriqoriopol rayonu. |
|
||||||||
12. |
Çavuş |
Əliyev Rəhman Qəhrəman oğlu |
(Qəbələ, Vəndam) |
1911 – 1944 |
Butor kəndi, Qriqoriopol rayonu. |
|
||||||||
13. |
Sıravi |
Əliyev Səftər Heydər oğlu |
(Naxçıvan) |
1901 – 1944 |
Butor kəndi, Qriqoriopol rayonu. |
|
||||||||
14. |
Sıravi |
Hüseynov Bəybala Əbdül oğlu |
(Bakı) |
1924 – 1944 |
Butor kəndi, Qriqoriopol rayonu. |
|
||||||||
15. |
Sıravi |
Hüseynov Qurban İsgəndər oğlu |
(Bakı) |
1924 – 1944 |
Butor kəndi, Qriqoriopol rayonu. |
|
||||||||
16. |
Baş leytenant |
Məmmədov Məmmədhüseyn |
(Şəki, Baş Göynük) |
1901 – 1944 |
Butor kəndi, Qriqoriopol rayonu. |
|
||||||||
17. |
Kiçik çavuş |
Məcidov Forman |
(Xaçmaz) |
1911 – 1944 |
Butor kəndi, Qriqoriopol rayonu. |
|
||||||||
18. |
Yefreytor |
Rzayev Muxtar |
|
1917-1944 |
Butor kəndi, Qriqoriopol rayonu. |
|
||||||||
19. |
Baş çavuş |
Səmədov Musa Hacıəli oğlu |
(Bakı) |
1916-1944 |
Butor kəndi, Qriqoriopol rayonu. |
|
||||||||
20. |
Sıravi |
Həsənov Muxtar Səlim oğlu |
(Bakı) |
1896-1944 |
Butor kəndi, Qriqoriopol rayonu. |
|
||||||||
21. |
Leytenant |
Mirzəyev Əlinəzər Əli oğlu |
(Ağdam, Xındırıstan) |
1919 – 1944 |
Qriqoriopol rayonu. |
|
||||||||
22. |
Sıravi |
Avilov Vladimir Qoergiyeviç |
(Bakı) |
1909 – 1944 |
Malaeşti kəndi, Qriqoriopol rayonu. |
|
||||||||
23. |
Gizir |
Axundov Vəliyulla Rəhim oğlu |
(Ağstafa) |
1913 – 1944 |
Taşlık kəndi, Qriqoriopol rayonu. |
|
||||||||
24. |
Gizir |
Bondarenko Konstantin Mixayloviç |
(Gəncə) |
1911 – 1944 |
Taşlık kəndi, Qriqoriopol rayonu. |
|
||||||||
25. |
Baş leytenant |
Dadaşov Bəhram Əli oğlu |
(Bakı) |
1913 – 1944 |
Taşlık kəndi, Qriqoriopol rayonu. |
|
||||||||
26. |
Çavuş |
Kravçenko Mixail Fyodorviç |
(Sabirabad) |
1911 – 1944 |
Taşlık kəndi, Qriqoriopol rayonu. |
|
||||||||
27. |
Leytenant |
Əfəndiyev Akif Ələddin oğlu |
(Bakı) |
1912 – 1944 |
Taşlık kəndi, Qriqoriopol rayonu. |
|
||||||||
28. |
Baş çavuş |
Abbasov Əhməd İsmayıl oğlu |
(Gəncə) |
1921 – 1944 |
Teya kəndi, Qriqoriopol rayonu. |
|
||||||||
29. |
Çavuş |
Əhmədov Əli Sahib Kazım oğlu |
(Bakı, keçmiş Xrebtovıy küçəsi) |
1901 – 1944 |
Teya kəndi, Qriqoriopol rayonu. |
|
||||||||
30. |
Sıravi |
Babayev Hüseyn Sadıq oğlu |
(Naxçıvan) |
1907 – 1944 |
Teya kəndi, Qriqoriopol rayonu. |
|
||||||||
31. |
Sıravi |
Hüseynov Məmmədulla Həsən oğlu |
(Şabran) |
1907 – 1944 |
Teya kəndi, Qriqoriopol rayonu. |
|
||||||||
32. |
Sıravi |
Qurbanov Mikayıl Oruc oğlu |
(Ağstafa, Köçəsgər) |
1921 – 1944 |
Teya kəndi, Qriqoriopol rayonu. |
|
||||||||
33. |
Sıravi |
Mustafayev Əsgər Əli oğlu |
|
1910 – 1944 |
Teya kəndi, Qriqoriopol rayonu. |
|
||||||||
34. |
Sıravi |
Qarayibov Əbdül |
(Ağstafa, Qıraq Kəsəmən) |
1907 – 1944 |
Tokmazeya kəndi, Qriqoriopol rayonu. |
|
||||||||
35. |
|
Melexov Aleksandr İvanoviç |
(Bakı) |
1924 – 1944 |
Şipka kəndi, Qriqoriopol rayonu. |
|
||||||||
36. |
Çavuş |
Quliyev Rəşid |
(Bakı) |
1925 – 1944 |
“Üzüm” sovxozu, Qriqoriopol rayonu. |
|
||||||||
37. |
Sıravi |
Səmədov Məhəddin |
(Xaçmaz) |
1912 – 1944 |
Moşana kəndi, Dondyşan rayonu. |
|
||||||||
38. |
Baş çavuş |
Əliyev Dəmir |
(Şəmkir) |
1915 – 1944 |
Dubossar rayonu. |
|
||||||||
39. |
Sıravi |
İsmayılov Rəsul Məmməd oğlu |
(Göyçay) |
1944 |
Dubossar rayonu. |
|
||||||||
40. |
Sıravi |
Məmmədov Məmməd |
(Ağdam) |
1907 – 1944 |
Dubossar rayonu. |
|
||||||||
41. |
Sıravi |
Muradov Murad Abbas oğlu |
(Cəbrayıl) |
1904 – 1944 |
Dubossar rayonu. |
|
||||||||
42. |
Baş çavuş |
Abdulaev Yakov Rustoveneviç |
|
1921 – 1942 |
Koşniça kəndi, Dubossar rayonu. |
|
||||||||
43. |
Sıravi |
Həsənov Qulu |
(İmişli) |
1904 – 1944 |
Koşniça kəndi, Dubossar rayonu. |
|
||||||||
44. |
|
Əsgər Visa |
(Şəmkir) |
1899 – 1944 |
Markauç kəndi, Dubossar rayonu. |
|
||||||||
45. |
|
Şukurov Soyfedun Akalieviç |
(Quba, Nügədi kəndi) |
1920 – 1944 |
Ustye kəndi, Dubossar rayonu. |
|
||||||||
46. |
Baş çavuş |
Tançirev Aleksandr İvanoviç |
(Bakı) |
1910 – 1944 |
Kalaraş şəhəri. |
|
||||||||
47. |
Sıravi |
Salayev İl-fat |
(Ələt) |
1925 – 1944 |
Reden kəndi, Qalaraş rayonu. |
|
||||||||
48. |
Sıravi |
Avdeev Petroviç |
(Bakı, Zabrat) |
1914 – 1944 |
Plop-Ştyubey kəndi, Kauşan rayonu. |
|
||||||||
49. |
Sıravi |
Qavriş Stepan Nikolayeviç |
(Bakı) |
1912 – 1944 |
Plop-Ştyubey kəndi, Kauşan rayonu. |
|
||||||||
50. |
Sıravi |
Hacıyev Hidayət Qədir oğlu |
(Ucar, Məlikballı) |
1913 – 1944 |
Kirkaeşt kəndi, Kauşan rayonu. |
|
||||||||
51. |
Baş çavuş |
Qaryağdı Adil Bilal oğlu |
(Cəbrayıl) |
1908 – 1944 |
Kirkaeşt kəndi, Kauşan rayonu. |
|
||||||||
52. |
Baş çavuş |
Məmmədov Cümə Muxtar oğlu |
(Kürdəmir, Cəlayir) |
1922-21.08.1944 |
Kirkaeşt kəndi, Kauşan rayonu. |
|
||||||||
53. |
|
Məmmədov Dostəli Canməmməd oğlu |
(Bakı) |
1911 – 1944 |
Kirkaeşt kəndi, Kauşan rayonu. |
|
||||||||
54. |
Baş çavuş |
Şixəliyev Həsrət |
(Ucar, Quləbənd) |
1944 |
Kirkaeşt kəndi, Kauşan rayonu. |
|
||||||||
55. |
Sıravi |
Abdullayev Umud İmiroviç |
(Samux) |
1923-08.08.1944 |
Kopanka kəndi, Kauşan rayonu. |
|
||||||||
56. |
Yefreytor |
Qurbanov Qurban Nurəli oğlu |
(Cəbrayıl) |
1920-1944 |
Kopanka kəndi, Kauşan rayonu. |
|
||||||||
57. |
Sıravi |
Məmmədov Nazim Əkbər oğlu |
|
1914-1944 |
Kopanka kəndi, Kauşan rayonu. |
|
||||||||
58. |
Sıravi |
Puxov Pavel Vasilyeviç |
|
1906-1944 |
Kopanka kəndi, Kauşan rayonu. |
|
||||||||
59. |
Sıravi |
Rotkin İvan M. |
(Bakı) |
1910-1944 |
Kopanka kəndi, Kauşan rayonu. |
|
||||||||
60. |
Baş çavuş |
Süleymanov Məmməd Ömər oğlu |
|
1918-1944 |
Kopanka kəndi, Kauşan rayonu. |
|
||||||||
61. |
Sıravi |
Şükürov Şükür Murad oğlu |
(Şamaxı) |
1910-1944 |
Kopanka kəndi, Kauşan rayonu. |
|
||||||||
62. |
Sıravi |
Valkov Stepan Sergeyeviç |
|
1902-1944 |
Leontyev kəndi, Kauşan rayonu. |
|
||||||||
63. |
Sıravi |
Cabbarov Məmməd Əlibaba oğlu |
(Sabirabad) |
Leontyev kəndi, Kauşan rayonu. |
|
|
||||||||
64. |
Sıravi |
Əbdürrəhmanov Əbdül Kərim oğlu |
(Ağdam) |
1915-1944 |
Tenetar kəndi, Kauşan rayonu. |
|
||||||||
65. |
Çavuş |
Həsənov Cəfər Dəmir oğlu |
(Goranboy, Tap Qaraqoyunlu) |
1916-1944 |
Tenetar kəndi, Kauşan rayonu. |
|
||||||||
66. |
Sıravi |
Məhərrəm Məmməd oğlu |
(Goranboy) |
1925-1944 |
Tenetar kəndi, Kauşan rayonu. |
|
||||||||
67. |
Sıravi |
Quliyev Turbende |
(Ağcabədi) |
1898-1944 |
Tenetar kəndi, Kauşan rayonu. |
|
||||||||
68. |
Sıravi |
Quliyev Turbinda |
(Yevlax) |
1898-1944 |
Tenetar kəndi, Kauşan rayonu. |
|
||||||||
69. |
Çavuş |
Orlov İvan Nikiforoviç |
(Bakı) |
1907—1944 |
Tenetar kəndi, Kauşan rayonu. |
|
||||||||
70. |
Çavuş |
Rzayev Oruc |
(Corat) |
1921-1944 |
Tenetar kəndi, Kauşan rayonu. |
|
||||||||
71. |
Baş çavuş |
Paşayev Paşa Kərim oğlu |
(Cəbrayıl) |
1909-1944 |
Tenetar kəndi, Kauşan rayonu. |
|
||||||||
72. |
Sıravi |
Abbasov Vəli Abbas oğlu |
(Mərdəkan) |
1914-1944 |
Hacimus kəndi, Kauşan rayonu. |
|
||||||||
73. |
Çavuş |
Bayramov Mikayıl Mustafa oğlu |
(Şəmkir) |
1913-21.08.1944, |
Hacimus kəndi, Kauşan rayonu. |
|
||||||||
74. |
Sıravi |
Burov İvan Yemelyanoviç |
(Bakı) |
1907-1944 |
Hacimus kəndi, Kauşan rayonu. |
|
||||||||
75. |
Çavuş |
Həsənov Sədiyar Əsgər oğlu |
(Kürdəmir) |
1919-1944 |
Hacimus kəndi, Kauşan rayonu. |
|
||||||||
76. |
Sıravi |
|
Qorelikov Mixail Nikolayeviç |
1925-1944, |
Hacimus kəndi, Kauşan rayonu. |
|
||||||||
77. |
Sıravi |
Qurbanov İsamalı Dunyamalı oğlu |
(Zəngilan), |
|
Hacimus kəndi, Kauşan rayonu. |
|
||||||||
78. |
Sıravi |
Cavadov Əmir Əli Qurban oğlu |
(Qonaqkənd) |
1908-1944, |
Hacimus kəndi, Kauşan rayonu. |
|
||||||||
79. |
Sıravi |
Zərbəliyev Hacıbaba |
(Masallı, Boradigah) |
1925-1944, |
Hacimus kəndi, Kauşan rayonu. |
|
||||||||
80. |
Çavuş |
Zaxarov Vladimir İvanoviç |
(Bakı) |
1915-1944, |
Hacimus kəndi, Kauşan rayonu. |
|
||||||||
81. |
Sıravi |
Kərimov Mövlud |
(Dərbənd) |
1922-1944, |
Hacimus kəndi, Kauşan rayonu. |
|
||||||||
82. |
Sıravi |
Kərimov Şahbaba İbad oğlu |
(Qusar, Köhnə Xudat) |
1914-1944, |
Hacimus kəndi, Kauşan rayonu. |
|
||||||||
83. |
Çavuş |
Kolosov Nikita Nikolayeviç |
(Bakı) |
1904-1944, |
Hacimus kəndi, Kauşan rayonu. |
|
||||||||
84. |
Sıravi |
Kotlyarskiy Lazar Moiseyeviç |
(Bakı, keçmiş Montin qəs) |
1912-1944, |
Hacimus kəndi, Kauşan rayonu. |
|
||||||||
85. |
Sıravi |
Kulişov İmira Jatoviç |
|
1924-1944, |
Hacimus kəndi,Kauşan rayonu. |
|
||||||||
86. |
Sıravi |
Qurbanov Nurulla |
(Şamaxı) |
1924-1944, |
Hacimus kəndi, Kauşan rayonu. |
|
||||||||
87. |
Sıravi |
Məmmədov Ağahüseyn |
(Mərdəkan) |
1915-18.08.1944, |
Hacimus kəndi, Kauşan rayonu. |
|
||||||||
88. |
Sıravi |
Mustafayev - Oruc oğlu |
(Şəmkir, Abbaslı k.) |
1925-1944, |
Hacimus kəndi, Kauşan rayonu. |
|
||||||||
89. |
Sıravi |
Nemətov İbrahim |
(Bakı, Güzdək kən.) |
1904-1944, |
Hacimus kəndi, Kauşan rayonu. |
|
||||||||
90. |
Çavuş |
Pytiqorskaya İzabella Mixaylovna |
(Bakı, keçmiş Zevin küç. 2), |
1925-1944, |
Hacimus kəndi, Kauşan rayonu. |
|
||||||||
91. |
Sıravi |
Ruxman Aleksey Efimoviç |
(Bakı) |
1925-1944, |
Hacimus kəndi, Kauşan rayonu. |
|
||||||||
92. |
Gizir |
Səfərov Rafiq Sadıq oğlu |
(Bakı) |
1915-23.08.1944, |
0552252950 (Whatsapp) BU KATEQORİYADAN DİGƏR XƏBƏRLƏRTop xəbərlər"Crocus"da ölən Vüqarın xanımının da cəsədi tapıldı - YENİ DETALLAR"Krokus" hadisəsini kim və niyə törətdi? - AÇIQLAMA"Krokus"dakı siyahıda 17 yaşlı Sevinc də var - ADLAR3 uşaq anası 9 saatlıq estetik əməliyyatdan sonra vəfat etdi - Azərbaycanlı həkim ittiham edilir19 yaşlı bərbər terrorçuya çevrildi - Yeni detallar ÜZƏ ÇIXDISon xəbərlər »Azərbaycan təhlükəsizlik orqanlarına həsr edilən “Xüsusi Xidmət” sənədli filmi -
28 Mart 2024
22:15
DİN-dən vətəndaşlara MÜRACİƏT etdi
28 Mart 2024
22:05
Ramazanın 19-cu gününün duası -
28 Mart 2024
21:39
BMT Baş katibi azərbaycanlı diplomatı yüksək vəzifəyə təyin etdi
28 Mart 2024
21:25
Əməkdar artistin açıq geyimi tənqid edildi -
28 Mart 2024
21:19
"Qarabağ"dan Juninyonun transferi barədə açıqlama
28 Mart 2024
21:05
Şahmar Hüseynova yüksək vəzifə verildi
28 Mart 2024
20:43
"Azərbaycanın təhlükəsizlik orqanlarının qarşısında yeni çağırışlar durur"
28 Mart 2024
20:28
Təhlükəsizlik orqanlarının 105 illiyi ilə bağlı təntənəli tədbir təşkil olundu
28 Mart 2024
20:05
Ramiz Mehdiyev məhkəmə qarşısında -
28 Mart 2024
19:44
|