Aktual mövzular: Dollar alış-satışı , Hava haqqında, Məzənnə, Neftin qiyməti

Moldovada məzarı tapılan 206 azərbaycanlının adı - SIYAHI

Moldovada məzarı tapılan 206 azərbaycanlının adı - SIYAHI

Date: 28 October 2016 19:49

İkinci Dünya müharibəsində həlak olmuş, Moldovada məzarları tapılan 206 azərbaycanlının adı açıqlanıb.

 

APA-nın xəbərinə görə, itkin düşmüş hesab olunan 223-cü milli atıcı diviziyanın üzvü olan 206 azərbaycanlının təvəllüdü, rütbəsi, dəfn olunduğu məkanlar da məlumdur.

 

APA 206 azərbaycanlının adı, doğum-ölüm tarixləri, dəfn olunduqları haqda məlumatı təqdim edir:

 

Sıra nömrəsi

Rütbəsi

Adı, soyadı, atasının adı

Doğulduğu yer

Doğum və ölüm tarixi

Dəfn yeri

 

1.

Çavuş

Matveyev Valentin Fyodoroviç

(Bakı)

1919 - 1941

Kişinyov

 

2.

Baş texnik-leytenant

Mixels Valeriy Borisoviç

(Bakı)

1923 - 1944

Belçı.

 

3.

Mühəndis-kapitan

Mustafabəyli Ədhəm Hacıbəy oğlu

(Bakı)

1906 - 1944,

Tiraspol.

 

4.

Sıravi

Rubanov İvan Pavloviç

(Bakı)

1903 –1944,

Tiraspol.

 

5.

Sıravi

Yusibov Aslan

(Bakı)

1918 – 1944,

Bender.

 

6.

 

Abbasov Əziz Qulam oğlu

(Masallı, Şaturoba)

1922 – 1944,

Bender.

 

7.

 

Əliyev Ziyadxan

 

1917 – 1944,

Bender.

 

8.

Kiçik leytenant

Petunin Pavel Qriqoryeviç

 

1918 - 1944

Bender.

 

9.

Sıravi

Əliyev Allahverdi Heydər oğlu

(Cəbrayıl, Aşağı Veysəlli)

05.07.1944

Butor kəndi, Qriqoriopol rayonu.

 

10.

Sıravi

Əliyev Bəşir Ağababa oğlu

(Bakı)

18.04.1944

Butor kəndi, Qriqoriopol rayonu.

 

11.

Kiçik çavuş

Əliyev Camal Nəsib oğlu

(Goranboy)

1900 – 1944

Butor kəndi, Qriqoriopol rayonu.

 

12.

Çavuş

Əliyev Rəhman Qəhrəman oğlu

(Qəbələ, Vəndam)

1911 – 1944

Butor kəndi, Qriqoriopol rayonu.

 

13.

Sıravi

Əliyev Səftər Heydər oğlu

(Naxçıvan)

1901 – 1944

Butor kəndi, Qriqoriopol rayonu.

 

14.

Sıravi

Hüseynov Bəybala Əbdül oğlu

(Bakı)

1924 – 1944

Butor kəndi, Qriqoriopol rayonu.

 

15.

Sıravi

Hüseynov Qurban İsgəndər oğlu

(Bakı)

1924 – 1944

Butor kəndi, Qriqoriopol rayonu.

 

16.

Baş leytenant

Məmmədov Məmmədhüseyn

(Şəki, Baş Göynük)

1901 – 1944

Butor kəndi, Qriqoriopol rayonu.

 

17.

Kiçik çavuş

Məcidov Forman

(Xaçmaz)

1911 – 1944

Butor kəndi, Qriqoriopol rayonu.

 

18.

Yefreytor

Rzayev Muxtar

 

1917-1944

Butor kəndi, Qriqoriopol rayonu.

 

19.

Baş çavuş

Səmədov Musa Hacıəli oğlu

(Bakı)

1916-1944

Butor kəndi, Qriqoriopol rayonu.

 

20.

Sıravi

Həsənov Muxtar Səlim oğlu

(Bakı)

1896-1944

Butor kəndi, Qriqoriopol rayonu.

 

21.

Leytenant

Mirzəyev Əlinəzər Əli oğlu

(Ağdam, Xındırıstan)

1919 – 1944

Qriqoriopol rayonu.

 

22.

Sıravi

Avilov Vladimir Qoergiyeviç

(Bakı)

1909 – 1944

Malaeşti kəndi, Qriqoriopol rayonu.

 

23.

Gizir

Axundov Vəliyulla Rəhim oğlu

(Ağstafa)

1913 – 1944

Taşlık kəndi, Qriqoriopol rayonu.

 

24.

Gizir

Bondarenko Konstantin Mixayloviç

(Gəncə)

1911 – 1944

Taşlık kəndi, Qriqoriopol rayonu.

 

25.

Baş leytenant

Dadaşov Bəhram Əli oğlu

(Bakı)

1913 – 1944

Taşlık kəndi, Qriqoriopol rayonu.

 

26.

Çavuş

Kravçenko Mixail Fyodorviç

(Sabirabad)

1911 – 1944

Taşlık kəndi, Qriqoriopol rayonu.

 

27.

Leytenant

Əfəndiyev Akif Ələddin oğlu

(Bakı)

1912 – 1944

Taşlık kəndi, Qriqoriopol rayonu.

 

28.

Baş çavuş

Abbasov Əhməd İsmayıl oğlu

(Gəncə)

1921 – 1944

Teya kəndi, Qriqoriopol rayonu.

 

29.

Çavuş

Əhmədov Əli Sahib Kazım oğlu

(Bakı, keçmiş Xrebtovıy küçəsi)

1901 – 1944

Teya kəndi, Qriqoriopol rayonu.

 

30.

Sıravi

Babayev Hüseyn Sadıq oğlu

(Naxçıvan)

1907 – 1944

Teya kəndi, Qriqoriopol rayonu.

 

31.

Sıravi

Hüseynov Məmmədulla Həsən oğlu

(Şabran)

1907 – 1944

Teya kəndi, Qriqoriopol rayonu.

 

32.

Sıravi

Qurbanov Mikayıl Oruc oğlu

(Ağstafa, Köçəsgər)

1921 – 1944

Teya kəndi, Qriqoriopol rayonu.

 

33.

Sıravi

Mustafayev Əsgər Əli oğlu

 

1910 – 1944

Teya kəndi, Qriqoriopol rayonu.

 

34.

Sıravi

Qarayibov Əbdül

(Ağstafa, Qıraq Kəsəmən)

1907 – 1944

Tokmazeya kəndi, Qriqoriopol rayonu.

 

35.

 

Melexov Aleksandr İvanoviç

(Bakı)

1924 – 1944

Şipka kəndi, Qriqoriopol rayonu.

 

36.

Çavuş

Quliyev Rəşid

(Bakı)

1925 – 1944

“Üzüm” sovxozu, Qriqoriopol rayonu.

 

37.

Sıravi

Səmədov Məhəddin

(Xaçmaz)

1912 – 1944

Moşana kəndi, Dondyşan rayonu.

 

38.

Baş çavuş

Əliyev Dəmir

(Şəmkir)

1915 – 1944

Dubossar rayonu.

 

39.

Sıravi

İsmayılov Rəsul Məmməd oğlu

(Göyçay)

1944

Dubossar rayonu.

 

40.

Sıravi

Məmmədov Məmməd

(Ağdam)

1907 – 1944

Dubossar rayonu.

 

41.

Sıravi

Muradov Murad Abbas oğlu

(Cəbrayıl)

1904 – 1944

Dubossar rayonu.

 

42.

Baş çavuş

Abdulaev Yakov Rustoveneviç

 

1921 – 1942

Koşniça kəndi, Dubossar rayonu.

 

43.

Sıravi

Həsənov Qulu

(İmişli)

1904 – 1944

Koşniça kəndi, Dubossar rayonu.

 

44.

 

Əsgər Visa

(Şəmkir)

1899 – 1944

Markauç kəndi, Dubossar rayonu.

 

45.

 

Şukurov Soyfedun Akalieviç

(Quba, Nügədi kəndi)

1920 – 1944

Ustye kəndi, Dubossar rayonu.

 

46.

Baş çavuş

Tançirev Aleksandr İvanoviç

(Bakı)

1910 – 1944

Kalaraş şəhəri.

 

47.

Sıravi

Salayev İl-fat

(Ələt)

1925 – 1944

Reden kəndi, Qalaraş rayonu.

 

48.

Sıravi

Avdeev Petroviç

(Bakı, Zabrat)

1914 – 1944

Plop-Ştyubey kəndi, Kauşan rayonu.

 

49.

Sıravi

Qavriş Stepan Nikolayeviç

(Bakı)

1912 – 1944

Plop-Ştyubey kəndi, Kauşan rayonu.

 

50.

Sıravi

Hacıyev Hidayət Qədir oğlu

(Ucar, Məlikballı)

1913 – 1944

Kirkaeşt kəndi, Kauşan rayonu.

 

51.

Baş çavuş

Qaryağdı Adil Bilal oğlu

(Cəbrayıl)

1908 – 1944

Kirkaeşt kəndi, Kauşan rayonu.

 

52.

Baş çavuş

Məmmədov Cümə Muxtar oğlu

(Kürdəmir, Cəlayir)

1922-21.08.1944

Kirkaeşt kəndi, Kauşan rayonu.

 

53.

 

Məmmədov Dostəli Canməmməd oğlu

(Bakı)

1911 – 1944

Kirkaeşt kəndi, Kauşan rayonu.

 

54.

Baş çavuş

Şixəliyev Həsrət

(Ucar, Quləbənd)

1944

Kirkaeşt kəndi, Kauşan rayonu.

 

55.

Sıravi

Abdullayev Umud İmiroviç

(Samux)

1923-08.08.1944

Kopanka kəndi, Kauşan rayonu.

 

56.

Yefreytor

Qurbanov Qurban Nurəli oğlu

(Cəbrayıl)

1920-1944

Kopanka kəndi, Kauşan rayonu.

 

57.

Sıravi

Məmmədov Nazim Əkbər oğlu

 

1914-1944

Kopanka kəndi, Kauşan rayonu.

 

58.

Sıravi

Puxov Pavel Vasilyeviç

 

1906-1944

Kopanka kəndi, Kauşan rayonu.

 

59.

Sıravi

Rotkin İvan M.

(Bakı)

1910-1944

Kopanka kəndi, Kauşan rayonu.

 

60.

Baş çavuş

Süleymanov Məmməd Ömər oğlu

 

1918-1944

Kopanka kəndi, Kauşan rayonu.

 

61.

Sıravi

Şükürov Şükür Murad oğlu

(Şamaxı)

1910-1944

Kopanka kəndi, Kauşan rayonu.

 

62.

Sıravi

Valkov Stepan Sergeyeviç

 

1902-1944

Leontyev kəndi, Kauşan rayonu.

 

63.

Sıravi

Cabbarov Məmməd Əlibaba oğlu

(Sabirabad)

Leontyev kəndi, Kauşan rayonu.

 

 

64.

Sıravi

Əbdürrəhmanov Əbdül Kərim oğlu

(Ağdam)

1915-1944

Tenetar kəndi, Kauşan rayonu.

 

65.

Çavuş

Həsənov Cəfər Dəmir oğlu

(Goranboy, Tap Qaraqoyunlu)

1916-1944

Tenetar kəndi, Kauşan rayonu.

 

66.

Sıravi

Məhərrəm Məmməd oğlu

(Goranboy)

1925-1944

Tenetar kəndi, Kauşan rayonu.

 

67.

Sıravi

Quliyev Turbende

(Ağcabədi)

1898-1944

Tenetar kəndi, Kauşan rayonu.

 

68.

Sıravi

Quliyev Turbinda

(Yevlax)

1898-1944

Tenetar kəndi, Kauşan rayonu.

 

69.

Çavuş

Orlov İvan Nikiforoviç

(Bakı)

1907—1944

Tenetar kəndi, Kauşan rayonu.

 

70.

Çavuş

Rzayev Oruc

(Corat)

1921-1944

Tenetar kəndi, Kauşan rayonu.

 

71.

Baş çavuş

Paşayev Paşa Kərim oğlu

(Cəbrayıl)

1909-1944

Tenetar kəndi, Kauşan rayonu.

 

72.

Sıravi

Abbasov Vəli Abbas oğlu

(Mərdəkan)

1914-1944

Hacimus kəndi, Kauşan rayonu.

 

73.

Çavuş

Bayramov Mikayıl Mustafa oğlu

(Şəmkir)

1913-21.08.1944,

Hacimus kəndi, Kauşan rayonu.

 

74.

Sıravi

Burov İvan Yemelyanoviç

(Bakı)

1907-1944

Hacimus kəndi, Kauşan rayonu.

 

75.

Çavuş

Həsənov Sədiyar Əsgər oğlu

(Kürdəmir)

1919-1944

Hacimus kəndi, Kauşan rayonu.

 

76.

Sıravi

 

Qorelikov Mixail Nikolayeviç

1925-1944,

Hacimus kəndi, Kauşan rayonu.

 

77.

Sıravi

Qurbanov İsamalı Dunyamalı oğlu

(Zəngilan),

 

Hacimus kəndi, Kauşan rayonu.

 

78.

Sıravi

Cavadov Əmir Əli Qurban oğlu

(Qonaqkənd)

1908-1944,

Hacimus kəndi, Kauşan rayonu.

 

79.

Sıravi

Zərbəliyev Hacıbaba

(Masallı, Boradigah)

1925-1944,

Hacimus kəndi, Kauşan rayonu.

 

80.

Çavuş

Zaxarov Vladimir İvanoviç

(Bakı)

1915-1944,

Hacimus kəndi, Kauşan rayonu.

 

81.

Sıravi

Kərimov Mövlud

(Dərbənd)

1922-1944,

Hacimus kəndi, Kauşan rayonu.

 

82.

Sıravi

Kərimov Şahbaba İbad oğlu

(Qusar, Köhnə Xudat)

1914-1944,

Hacimus kəndi, Kauşan rayonu.

 

83.

Çavuş

Kolosov Nikita Nikolayeviç

(Bakı)

1904-1944,

Hacimus kəndi, Kauşan rayonu.

 

84.

Sıravi

Kotlyarskiy Lazar Moiseyeviç

(Bakı, keçmiş Montin qəs)

1912-1944,

Hacimus kəndi, Kauşan rayonu.

 

85.

Sıravi

Kulişov İmira Jatoviç

 

1924-1944,

Hacimus kəndi,Kauşan rayonu.

 

86.

Sıravi

Qurbanov Nurulla

(Şamaxı)

1924-1944,

Hacimus kəndi, Kauşan rayonu.

 

87.

Sıravi

Məmmədov Ağahüseyn

(Mərdəkan)

1915-18.08.1944,

Hacimus kəndi, Kauşan rayonu.

 

88.

Sıravi

Mustafayev - Oruc oğlu

(Şəmkir, Abbaslı k.)

1925-1944,

Hacimus kəndi, Kauşan rayonu.

 

89.

Sıravi

Nemətov İbrahim

(Bakı, Güzdək kən.)

1904-1944,

Hacimus kəndi, Kauşan rayonu.

 

90.

Çavuş

Pytiqorskaya İzabella Mixaylovna

(Bakı, keçmiş Zevin küç. 2),

1925-1944,

Hacimus kəndi, Kauşan rayonu.

 

91.

Sıravi

Ruxman Aleksey Efimoviç

(Bakı)

1925-1944,

Hacimus kəndi, Kauşan rayonu.

 

92.

Gizir

Səfərov Rafiq Sadıq oğlu

(Bakı)

1915-23.08.1944,

Whatsapp-la göndər

Tags:  Moldovada məzarı tapılan 206 azərbaycanlının adı SIYAHI


RƏYLƏR


Top news