Fransanın dövlət borcu 3 300 milyard avronu ötdü
Fransanın dövlət borcu 3,305,3 milyard avroya çatıb, büdcə kəsiri 2024-cü ildə ÜDM-in 5,8%-ni təşkil edib.
Metbuat.az xəbər verir ki, bu haqda Statistika və iqtisadi tədqiqatlar Milli İnstitutu (İNSEE) məlumat yayıb. İNSEE bildirir ki, 2024-cü ildə büdcə kəsirinin ÜDM-in 5,8 %-ni təşkil etməsi Avropanın tələbi olan 3%-dən çox yüksəkdir. Dövlət borcu isə 3 305,3 milyard avroya və ya ÜDM-in 113%-nə yüksəlib.
Qeyd edilir ki, Baş nazir Fransua Bayrunun əsas milli düşmən kimi təsvir etdiyi dövlət borcunun yaxın illərdə, əlavə xərclər tələb edən yenidən silahlanma ilə artacağı proqnozlaşdırılır.
INSEE-nin məlumatına görə, dövlət borcu 2023-cü ilin sonundakı 109,8%-dən (və ya 3 102,5 milyard avro) 2024-cü ilin sonunda ÜDM-in 113%-nə (və ya 3 305,3 milyard avro) yüksəlib. Bu böhran və ya müharibə dövrləri xaricində rekord səviyyədir.
Hökumət 2029-cu ildə Avropa İttifaqı həddi olan 3%-dən aşağı səviyyəyə çatmazdan əvvəl 2025-ci ildə kəsiri ÜDM-in 5,4%-nə endirməyi planlaşdırır. Avropa İttifaqı daxilində yalnız Yunanıstan və İtaliyanın dövlət borcu Fransadan daha yüksəkdir, Fransa isə büdcə kəsiri baxımından ən pis göstəriciyə malikdir.
Şahid olduğunuz hadisələrin video və ya fotosunu çəkərək bizə göndərin:
0552252950 (Whatsapp)